Cena města Plzně, jež je udělována za významná vědecká či umělecká díla na základě rozhodnutí plzeňských zastupitelů, je od 28. října 2024 v rukou Anny Krebsové. „Jsem přesvědčen o tom, že v případě Anny Krebsové je tato cena pouze začátkem velmi inspirativního lidského příběhu a čekají ji další významné úspěchy,“ podotkl plzeňský primátor Roman Zarzycký.
Osmnáctiletá studentka plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí Anna Krebsová se zabývá vesmírným projektem a je v něm úspěšná. Je členkou studentského vědeckého týmu LASAR, který v soutěži Conrad Challenge v konkurenci více než dvou tisíc týmů z celého světa zaujal odbornou porotu s nápadem, jak opravit nekomunikující satelity na oběžné dráze Země. Tým LASAR byl prvním týmem z České republiky, který se dostal až do finále, navíc obdržel dvě ze tří hlavních cen v soutěži mladých vědců. Finálovou prezentaci mladých vědců ocenila jako nejlepší samotná zakladatelka soutěže Nancy Conrad, manželka zesnulého Peta Conrada, třetího muže na Měsíci. Po návratu z Ameriky se studenti rozhodli pokračovat ve vědecké práci na restartování satelitů na oběžné dráze pomocí laseru vystřeleného ze Země.
„Děkuji všem, kteří rozhodli udělit mi tuto cenu. Vážím si toho. Moc děkuji týmu i našemu mentorovi a také rodině, která vždy za mnou stojí a podporuje mě,“ uvedla Anna Krebsová, která je nejmladší laureátkou Ceny města Plzně. Dodala, že tým, který dosáhl úspěchu v soutěži, byl původně šestičlenný, v práci však pokračuje a rozrostl se: „Nyní v něm je pětatřicet lidí z celého světa. Před sebou máme hodně práce, ale pracuje s velkým zápalem. Nyní máme příležitost vyslat na oběžnou dráhu družici. Vyletí z USA na přelomu roku.“